Abdülkadir Aksu kimdir Ne görevlerde bulunmuştur Hakkında
( 1944)
İstanbul Milletvekili


1944 yılında Diyarbakır'da doğdu. İlköğretimini Diyarbakır Cumhuriyet İlkokulu'nda, orta öğrenimini Ziya Gökalp Lisesi'nde yaptı.

1968 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı yıl Diyarbakır Maiyet Memurluğuna atandı. Aksu, staj dönemi içinde Ergani Kaymakam Refikliği, Bismil İlçesi Sinan Bucak Müdürlüğü, Genç, Akçadağ ve Doğanşehir Kaymakamlığı yaptı. 1970 yılında 50'nci Dönem Kaymakamlık Kursu'nu bitirdi. Kınık Kaymakamlığı'na atandı.

1971-1973 yılları arasında askerlik görevini yaptı. Daha sonra sırasıyla, 1973-1976 yılları arasında Sarıkaya Kaymakamlığı, 1 Eylül 1976-9 Ekim 1977 tarihleri arasında Malatya Emniyet Müdürlüğü, 9 Ekim 1977-30 Ocak 1978 tarihleri arasında Kahramanmaraş Valiliği ve 1980 Eylül ayına kadar Merkez Emniyet Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

29 Ağustos 1980 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Rize Valiliği'ne, 17 Ekim 1980 tarihli kararnameyle de Merkez Valiliği'ne atandı. Rize Valiliği sırasında Belediye Başkanlığı görevini de yürüttü.

9 Şubat 1984-18 Eylül 1987 tarihleri arasında Gaziantep Valiliği yaptı. 1985 yılında Yılın Bürokratı seçildi. 29 Kasım 1987 tarihinde Anavatan Partisi'nden 18'nci Dönem Diyarbakır Milletvekili seçildi. Aralık 1987 tarihinde de Anavatan Partisi Türkiye Büyük Millet Meclisi Grup Başkan Vekili oldu.

31 Mart 1989 tarihinde İçişleri Bakanlığı'na atandı. Bu görevini, 24 Haziran 1991 tarihine kadar yürüttü.

24 Aralık 1995'te ANAP Diyarbakır Milletvekili olarak meclise girdi. ANAP Grup Başkan Vekilliğine daha sonra da GAP'tan Sorumlu Devlet Bakanlığı'na getirildi.

16 Ağustos 1996 tarihinde Refah Partisi'ne (RP) katıldı. Bu partide Genel İdare Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. RP'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasından sonra Fazilet Partisi'ne (FP) girdi.

FP'nin kapatılmasının ardından yeni kurulan AK Parti'ye katıldı. Bu partide Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürdü.

3 Kasım 2002 tarihinde yapılan seçimde İstanbul 3. Bölgeden milletvekili seçildi. Evli ve iki çocuk babası. Almanca biliyor.

birarabinbul.com Her Hakki saklidir. birarabinbul 2013-2017 Sitemizdeki bir cok yayin derlemedir. Telif Hakki oldugunu dusundugunuz yayinlar icin iletiime geciniz. Admin iletisim.