TEOG Fen ve Teknoloji Sınavında Kaç Soru Var?

TEOG Fen ve Teknoloji testinde toplam 20 soru bulunmakta ve adaylara bu soruları cevaplamaları için 40 dakika süre verilmektedir.

2018 Yılında MEB tarafından yapılacak olan 2018 TEOG Fen ve Teknoloji Konuları açıklandı! İşte MEB‘in 2018 TEOG sınavında soracağı Fen ve Teknoloji Konuları;

 

2018 TEOG 1. Dönem Fen ve Teknoloji Konuları

İnsanda Üreme, Büyüme ve Gelişme
Basit Makineler


2018 TEOG 2. Dönem Fen ve Teknoloji Konuları

Maddenin Yapısı ve Özellikleri
Madde ve Değişim
Işık ve Ses
Maddenin Halleri ve Isı
Canlılar ve Enerji İlişkileri
Yaşamımızdaki Elektrik
Doğal Süreçler
NOT: TEOG 2 Sınavında Hem TEOG 1 Konuları hem de TEOG 2 Konular beraber sorulmaktadır.

Dünyaya en yakın gök cismi hangisidir


Evet dünyamıza en yakın gök cismi Ay’dır. Ay aynı zamanda Dünya’nın tek doğal uydusudur. Ayın yörüngedeki konumu sürekli değiştiği için dünyaya olan mesafesi de değişmektedir. Ayın dünyaya olan en yakında mesafesi 363.104 km’dir. Ayın dünyaya olan en uzak mesafesi ise 405.696 km’dir. Dünya merkezinden Ay merkezine olan ortalama uzaklık ise 384.403 km’dir.

Dünya ile ay arasındaki mesafe yaklaşık bir ışık hızı mesafedir. Işık hızı ise 299.792.458 m/s’dir. Yani dünyadan aya ışık 1 saniyede ulaşmaktadır.

 

Dünyaya en uzak gök cismi hangisidir
Dünyaya en yakın gök cismi ve en uzak gök cismini ifade ederken gözle görülen cisimleri kastedilmektedir. Peki dünyamıza gözle görülen en uzak mesafedeki gök cismi nedir?

Cevap Andromeda galaksisidir. Andromeda galaksisi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;

 

Andromeda Galaksisinin diğer isimleri Messier 31, M31 ve NGC 224 şeklindedir. Andromeda kelimesinin Türkçe anlamı ise “zincire vurulmuş kız” şeklindedir. Andromeda Galaksisi, İranlı astronom olan Abdurrahman el-Sufi tarafından çıplak gözl eilk defa M.S. 964 yılında gözlenmiş ve keşfedilmiştir.

Andromeda Galaksisi bir trilyon yıldıza sahip olan sarmal bir galaksidir. Andromeda Galaksisinin Samanyolu galaksisi ile arasındaki uzaklık yaklaşık olarak 2,2 milyon ışık yılıdır.

Hyaluronik asit, vücudumuzda tüm bağ dokusu ve eklemlerde bulunan, amino asit içeren polisakkarit formunda bileşenlerden biridir.
 


Hyaluronik asit, içinde bulunan maddeler dolayısıyla bağ dokusuna esneklik, sağlamlık ve nem kazandırır.

Cilt bakımı açısından Hyaluronik asit:

Cilt tüm vücudumuzu örten, dış etkenlere karşı koruyan, vücut bütünlüğünü sağlayan, ısı ve nem kaybetmemizi önleyen, ayrıca bedenimize son şeklini veren, vücut ağırlığımızın da en önemli kısmını oluşturan organımız. Cildimiz için de yeterli nem seviyesinin sürdürülmesi hayati önem taşıyor. Cildimizin şeklini almasını sağlayan ve koruyan tüm işlevler neme ihtiyaç duyar. Bu yüzden cildimizin yeterli neme sahip olması tüm cilt fonksiyonları için önemli. Yaşlanma etkilerinin geciktirilmesi, kırışıklık görünümünün azaltılması, ciltteki sarkmaların önlenmesi, güneş ve diğer çevresel olumsuzluklara karşı cildin korunması gibi önemli konularda cildimizin yeterli derecede nemlendirilmesi vazgeçilmez bir şart olarak karşımıza çıkıyor.

İşte burada Hyaluronik asit devreye giriyor. En etkili nemlendirici serumlarda ve kremlerde hyaluronik asit vezgeçilmez bir etken madde. Hyaluronik asitin birkaç farklı formu kozmetik ve dermokozmetik ürünlerde kullanılır. Sodyum Hyaluronate, Hyaluronik asitin sodyum tuzudur. Ayrıca düşük molekül ağırlıklı hyaluronik asit ve yüksek molekül ağırlıklı Hyaluronik asit  şeklinde de farklı etken maddeler söz konusu. Molekül ağırlığı azaldıkça Hyaluronik asit cildin daha derin katmanlarına kadar inebilmekte. Kozmetikte genellikle hem düşük hem de yüksek molekül ağırlıklı Hyaluronik asit bir arada kullanılarak cildin içten dışa nemlendirilmesi hedeflenir.

 

MÜKEMMEL BİR SU TUTUCU
Hyaluronik asit, mükemmel bir su tutucu olarak da biliniyor. Bu asit, kendi ağırlığının 1.000 katı kadar su tutma özelliği ile dikkat çekiyor.

Hyaluronik asit nedir 


KIRIŞIKLIKLARI AZALTIR
Estetik dokunuşlar için de kullanılır. Hyaluronik asit; kırışıklıkları azaltır, cildi ölü derilerden arındırır, nem oranını dengeler, esneklik ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Blue Gray
Background Color
Text Color
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Scroll to top