TEOG Fen ve Teknoloji Sınavında Kaç Soru Var?

TEOG Fen ve Teknoloji testinde toplam 20 soru bulunmakta ve adaylara bu soruları cevaplamaları için 40 dakika süre verilmektedir.

2018 Yılında MEB tarafından yapılacak olan 2018 TEOG Fen ve Teknoloji Konuları açıklandı! İşte MEB‘in 2018 TEOG sınavında soracağı Fen ve Teknoloji Konuları;

 

2018 TEOG 1. Dönem Fen ve Teknoloji Konuları

İnsanda Üreme, Büyüme ve Gelişme
Basit Makineler


2018 TEOG 2. Dönem Fen ve Teknoloji Konuları

Maddenin Yapısı ve Özellikleri
Madde ve Değişim
Işık ve Ses
Maddenin Halleri ve Isı
Canlılar ve Enerji İlişkileri
Yaşamımızdaki Elektrik
Doğal Süreçler
NOT: TEOG 2 Sınavında Hem TEOG 1 Konuları hem de TEOG 2 Konular beraber sorulmaktadır.

Dünyaya en yakın gök cismi hangisidir


Evet dünyamıza en yakın gök cismi Ay’dır. Ay aynı zamanda Dünya’nın tek doğal uydusudur. Ayın yörüngedeki konumu sürekli değiştiği için dünyaya olan mesafesi de değişmektedir. Ayın dünyaya olan en yakında mesafesi 363.104 km’dir. Ayın dünyaya olan en uzak mesafesi ise 405.696 km’dir. Dünya merkezinden Ay merkezine olan ortalama uzaklık ise 384.403 km’dir.

Dünya ile ay arasındaki mesafe yaklaşık bir ışık hızı mesafedir. Işık hızı ise 299.792.458 m/s’dir. Yani dünyadan aya ışık 1 saniyede ulaşmaktadır.

 

Dünyaya en uzak gök cismi hangisidir
Dünyaya en yakın gök cismi ve en uzak gök cismini ifade ederken gözle görülen cisimleri kastedilmektedir. Peki dünyamıza gözle görülen en uzak mesafedeki gök cismi nedir?

Cevap Andromeda galaksisidir. Andromeda galaksisi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;

 

Andromeda Galaksisinin diğer isimleri Messier 31, M31 ve NGC 224 şeklindedir. Andromeda kelimesinin Türkçe anlamı ise “zincire vurulmuş kız” şeklindedir. Andromeda Galaksisi, İranlı astronom olan Abdurrahman el-Sufi tarafından çıplak gözl eilk defa M.S. 964 yılında gözlenmiş ve keşfedilmiştir.

Andromeda Galaksisi bir trilyon yıldıza sahip olan sarmal bir galaksidir. Andromeda Galaksisinin Samanyolu galaksisi ile arasındaki uzaklık yaklaşık olarak 2,2 milyon ışık yılıdır.

birarabinbul.com Her Hakki saklidir. birarabinbul 2013-2017 Sitemizdeki bir cok yayin derlemedir. Telif Hakki oldugunu dusundugunuz yayinlar icin iletiime geciniz. Admin iletisim.