Off Canvas

Balkan Antantı Paktı Antlaşması nedir ne zamana yapılmış ve neden yapılmıştır. Balkan Antantı Paktı Antlaşması katılan ülkelerin isimleri nelerdir.
Sorularına cevap bulabilirsiniz.

Balkan Antantı Paktı Antlaşması 9 Şubat 1934• Birinci Dünya Savaşı galip devletleri Versailles, Saint Germain, Triyanon, Nevilley Antlaşmaları ile sağlanan durumun korunmasına çalışarak anti revizyonist (değişimci) grubu meydana getirmişlerdi.
• Buna karşılık Almanya ve Birinci Dünya Savaşı’nın galip devletlerinden olmasına rağmen umduğunu bulamayan İtalya, Versailles Antlaşmasını kabullenemeyen Almanya kaybettiklerini geri alma politikası izlemeye başladı.
• Milletler Cemiyeti barışı sağlamada etkili olmayınca Türkiye’nin aktif dış politikasıyla balkan devletleriyle Balkan Antantı imzalandı. Arnavutluk İtalya’nın baskısından, Bulgaristan sınır sorunlarından bu ittifaka katılmadı.
• Bu ittifak Alman ve İtalyan yayılmacılığına karşı caydırıcı bir güç olarak kullanılmak istenmiştir. Antlaşma II. Dünya Savaşıyla dağılmıştır.


Katılanlar
Türkiye
Yunanistan
Yugoslavya
Romanya

Katılmayanlar
Arnavutluk
Bulgaristan

birarabinbul.com Her Hakki saklidir. birarabinbul 2013-2017 Sitemizdeki bir cok yayin derlemedir. Telif Hakki oldugunu dusundugunuz yayinlar icin iletiime geciniz. Admin iletisim.