Batı cephesinin ilk komutanı kimdir? Niçin görevden alınmıştır?
Cevap:

\"\"

Batı Cephesi ya da Garp Cephesi olarak bilinen bu cephe Batı Anadolu’da Yunan işgaline karşı başlatılmıştır. 22 Haziran 1920’de başlayan Yunan taarruzunu önlemek için 25 Haziran 1920 tarihinde oluşturulan Batı Cephesi’nin komutanlığına Ali Fuat Paşa getirildi. Böylece Batı Cephesi’nin ilk komutanı Ali Fuat Paşa olmuştur.

Ali Fuat Paşa’nın görevden alınma sürecini başlatan olay ise Kütahya Milli Alay Kumandanlığı İsmail Hakkı Bey’i getirmesi oldu. Bu olay sonucunda Çerkez Ethem ile İsmail Hakkı Bey’in arasını açıldı ve Çerkez Ethem Bey bazı faaliyetlerde bulundu. Ali Fuat Paşa’nın hem Çerkez Ethem Bey’in faaliyetlerine karşı hemde Yunan taarruzuna karşı başarısız görülmesi sonucunda Batı Cephesi komutanlığından alındı.

 

TBMM Hükümeti tarafından Batı Cephesi, Kuzey ve Güney olmak üzeri 9 Kasım 1920’de iki kısma ayrıldı. Böylece Kuzey Cephesi komutanı dönemin Genelkurmay Başkanı olan Albay İsmet Bey (İsmet İnönü), Güney Cephesi komutanı ise dönemin İçişleri Bakanı Albay Refet Bey (Bele) oldu.Aynı zamanda Batı Cephesinde zaman zaman Mustafa Kemal ve Fevzi Paşa Mareşal olarak kumandalık yapmışlardır.

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Blue Gray
Background Color
Text Color
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Scroll to top