Bloomberg Dolar Endeksi Nedir?

Kaynak : Gcm Forex Dr. Tuğberk ÇİTİLCİ/ Araştırma Müdürü

 Bloomberg Dolar Endeksi Nedir?  Rezerv Para Dolar…

Dolar para birimi küresel ekonomilerde rezerv para olma özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Dolasıyla gerek yurt dışı gerekse de yurt içi yatırımcılar için küresel varlık fiyatlarının genel gidişatına ilişkin fikir vermesi adına önemle takip edilmektedir. Piyasa katılımcıların riskten kaçındığı dönemde dolar para birimini değer kazandığı, risk alma isteklerinin artış gösterdiğinde dolar para birimi değer kaybetmesi beklenebilir. Bu durum genel piyasa dinamiklerinde olması beklenen durumdur kesinlikle bu şekilde olacağı şeklinde yorumlanmamalıdır. Bazı durumlarda teorik beklenti ile piyasa katılımcılarının oluşturduğu pratik beklenti/fiyatlama farklı yönde hareket edebilir.

Dolar Endeksi Nedir?

Varlık fiyatları üzerinde ciddi etkisi olan doların değer kazanmasını veya kaybetmesini dolar endeksi ile takip edilmektedir. Dolar endeksi 6 adet para biriminin dahil olduğu bir sepettir.

6 adet para birimini sepet içinde farklı dağılımları bulunmaktadır;

EUR %57.6

JPY %13.6

GBP %11.9

CAD %9.1

SEK %4.2

CHF %3.6

Sepete dahil olan para birimlerine bağlı olarak dolar para birimin değer kazanması veya kaybetmesi izlenmektedir.

Endeks Hareketi Nasıl Yorumlanır?

Endeksin yukarı yönlü hareketi dolar para biriminin sepete dahil olan 6 adet para birimine karşı değerlendiğini belirtmektedir.
Endeksin aşağı yönlü hareketi dolar para biriminin sepete dahil olan 6 adet para birimine karşı değersizleştiğini belirtmektedir.
Endeksin Zayıf Yönleri?

6 adet para birimini dağılımı dikkate alındığında euro para birimi %57.6 ağırlığı ile endeksin euro alakalı haber ve fiyat hareketlerine karşı duyarlılığını artırmaktadır. Örnek olarak Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Draghi’nin Avrupa ekonomisinin genel gidişatına veya para politikasına ilişkin yapacağı açıklamalar euro para biriminin değerinin ciddi anlamda etkilemektedir. Buna bağlı olarak endeks içinde yüksek ağırlığı olan euro’nun pozitif veya negatif etkilenmesi dolar endeksinde önemli hareketlere neden olmaktadır. Aslında bu duru sepet içindeki dağılımın matematiksel bir sonucu olarak yorumlanabilir.

Alternatif Dolar Endeksi Olarak Bloomberg Dolar Endeksi?

Dolar endeksine alternatif olarak Bloomberg tarafından Bloomberg dolar endeksi hesaplanmaktadır. Hesaplamaya 31 Aralık 2004 tarihinde 1000 referans seviyesi ile başlanmıştır. 10 adet para biriminden oluşan bir sepettir. Sepete dahil olan para birimleri gerek uluslararası ticaret payları ve FX likiditeleri dikkate alınarak seçilmiştir.

EUR %31.75

JPY %18.45

CAD %11.48

MXN %9.87

GBP %9.46

AUD %6.10

CHF %4.37

KRW %3.43

CNH %3.00

BRL %2.08

Endeksin Güçlü Yönleri?

Dolar endeksine göre euro para birimini ağırlığı daha düşük seviyededir. Dolasıyla euro kaynaklı haber veya fiyatlama durumuna karşı hassasiyeti daha az olmaktadır. 10 adet para birimi ile daha dengeli bir dağılım yapılarak proaktif bir yaklaşım benimsenmiştir.

Bloomberg Dolar Endeksi Nasıl Takip Edilebilir?

Bloomberg dolar endeksine bloomberg sitesinden ulaşılabilir. Takip etmek için tıklayınız.

Bloomberg Dolar Endeksi Teknik Görünüm

Bloomberg dolar endeksi analizin hazırladığı zaman 1167.39 seviyesindedir. Genel olarak 55 günlük basit hareketli ortalamanın altında günlük kapanışlar devam ettiği sürece aşağı yönlü hareketin devam etmesi kuvvetle muhtemel. Endeksin değersizleşme hareketi bir önceki dip noktası olan 1150 seviyesine kadar devam edebilir.

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Blue Gray
Background Color
Text Color
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Scroll to top