Mers Virüsü nedir nasıl anlaşılır tedavisi

Dünya, MERS virüsü ilk kez 2012 yılının eylül ayında Suudi Arabistan'da karşılaştı. O dönemde ülkede son üç yılda MERS teşhisi konulan 950 kişiden 412'si yaşamını yitirmişti. Güney Kore'de ise MERS, ilk olarak 20 Mayıs'ta Ortadoğu'ya seyahat eden 68 yaşındaki bir kişide görüldü. Bugün ise Güney Kore’de hastalık hala can almaya devam ediyor. Güney Kore Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise 23 kişiye daha MERS teşhisi konulduğu, toplam vaka sayısının 87'ye yükseldiği belirtildi. Peki, insanlara çok çabuk bulaşan ve ölümcül olan MERS nedir ve nasıl bulaşır? Korunma yolları nedir? İşte yanıtlar…

MERS nedir?

Orta Doğu Solunum Sendromu olarak da bilinen MERS’e (Middle East Respiratory Syndrome), corona virüsü enfeksiyonu neden oluyor. Bu virüsle enfekte olan insanların çoğunda ağır akut solunum sistemi rahatsızlıkları gelişiyor. Solunum yolu enfeksiyonlarında karşılaşıldığı gibi hastalık, ateş, öksürük ve nefes darlığı şeklide ortaya çıkıyor. Diğer bir ağır seyir eden corona virüsü enfeksiyonu ise SARS’tır.

Corona virüslerin temel özellikleri nelerdir?

İnanlar, corona virüsüyle hayatlarının bir bölümünde yaygın olarak karşılaşıyor. Çoğu zaman orta derece üst solunum yolu sistemi enfeksiyonlarına yol açıyor. Ancak, bu hastalıklar ölümcül seyir etmiyor. Corona virüsü, nadir olarak SARS ve MERS’e neden olarak ölümcül oluyor.

MERS virüsü nasıl bulaşır?

Hastalıkta tek hörgüçlü develerin ara konak olduğu düşünülüyor. Bu nedenle develerle temas ve deve sütü riskli olarak görülmektedir. Hastalık, insandan insanda bulaşmaktadır. Solunum yolu ile bulaşma ihtimali çok yüksektir. Hastalığın bulaşmasında yakın tema da önem arz etmektedir. Bu nedenle hasta olduğu bilinen kişilerle temastan kaçınılması gerekmektedir.

 

MERS’in belirtileri?

Hastalık, diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi yüksek ateş, öksürük, titreme, boğaz ağrısı, diyare, kusma, abdominal ağrı, akut solunum yetmezliği gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Özellikle şeker, kronik akciğer, böbrek yetmezliği ve immün sistem yetmezliği hastalarında MERS virüsü, daha şiddetli hastalık yapabiliyor.

 

Mers Virüsüne karşı nasıl önlem alınacak?

 

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nun hastalık ile ilgili hazırladığı bilgilerde ise MERS virüsüne karşı şu önlemlerin alınması gerekiyor:

-Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılması gerekiyor.

-Grip benzeri bir hastalık geçirdiğinizde evde istirahat edilmeli.

-Eğer hasta olduğunuzu hissediyorsanız hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas etmekten kaçınmanız gerek.

-Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağzı kağıt mendille kapatmalı, kullanılan kağıt mendili çöp kutusuna atmalıdır.

-Bu hastalıkta da hijyen çok önemlidir. Sabun ve su ile sık sık elleri yıkamalı, su ve sabun olmadığı durumlarda el dezenfektanlarını kullanmalıdır.

-Virüsün bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere temas etmekten kaçınmalıdır.

-Grip gibi mikroplarla kirlenmiş olma ihtimali olan yüzey ve eşyalar temizlenip dezenfekte edilmelidir.

MERS dünyada kaç can aldı?

İlk kez 2012 yılının eylül ayında Suudi Arabistan'da ortaya çıkan MERS, ülkede son üç yılda 950 kişide görüldü ve bunların 412'si yaşamını yitirmişti. Güney Kore'de ise MERS, ilk olarak 20 Mayıs'ta Ortadoğu'ya seyahat eden 68 yaşındaki bir kişide görülmüştü. Güney Kore'de Corona virüsünün yol açtığı bulaşıcı solunum yolu hastalığı MERS nedeniyle ölenlerin sayısı ise 6'ya yükseldi. Güney Kore Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 23 kişiye daha MERS teşhisi konulduğu, toplam vaka sayısının 87'ye yükseldiği belirtildi. Hastalık nedeniyle ülke genelinde ise bin 800 okul ve anaokulunda eğitime ara verildi. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya genelinde MERS teşhisi konulan bin 194 kişiden 447'si yaşamını yitirdi.

 

 

 

mers virüsü belirtileri, mers virüsü nedir hakkında ileiligili , mers virüsü belirtileri nelerdir, mers virüsü tedavisi, mers virüsü ekşi, mers virüsü vikipedi, ebola virüsü, mers virüsü pdf, mers virüsü tedavisi, mers-cov virüsü belirtileri, mers virüsü belirtileri nedir, mers virüsünün belirtileri nelerdir, mers virüsü sağlık bakanlığı ,mers virüsü nedir nasıl bulaşır, mers virüsü nedir kısaca, mers virüsü nasıl anlaşılır, mers virüsü ne demek, mers virüsü bulaşma yolları, mers virüsü nedir nasıl bulaşır

 

birarabinbul.com Her Hakki saklidir. birarabinbul 2013-2017 Sitemizdeki bir cok yayin derlemedir. Telif Hakki oldugunu dusundugunuz yayinlar icin iletiime geciniz. Admin iletisim.