Jip nedir türleri ilk kim buldu ve kullandı mucidi icadı

1940 yılında, ABD ordusu, arazide yararlanmak üzere, geniş kullanımlı, dört tekerlekli ve fazla ağır olmayan bir araç gereksinimi duydu. Bu istek üzerine, aynı yılın Temmuz ayında Bantam Car Co. adlı şirketin mühendislerinden Karl K.Pabst, ilk jipin (jeep) planlarını çizdi. Eylül ayında üretilen ilk örnek, Camp Ho- Iabird’de denendi.

Bunun başarılı olması üzerine firmaya 70 adet jip siparişi verildi. Üzerlerinde 45 beygir gücünde dört silindirli Continental motoru bulunan bu jipler, 1941 başlarında ABD ordusunda hizmete girdi. Bu seriden üretilen yedinci jip, halen dünyanın en eski jipi olarak Washington’daki Smithsonian Enstitüsü’nde muhafaza edilmektedir. 1940 yılı Kasım ayından itibaren hem Ford, hem de Willys firmaları denemek üzere ilk jip prototiplerini ürettiler.

Ertesi yılın yazında, Willys MB modeli standart tip olarak kabul edildi ve her iki firma da aldıkları siparişleri bu modele göre yaptılar. Ford tarafından üretilen araçların üzerinde GPW arması vardı. Bunun anlamı, “Genel Kullanımlı Willys” idi. Jip sözcüğü ise, bu armanın ilk iki harfinin İngilizce okunuşundan kaynaklandı (ji-pi). 1930’lu yıllarda ünlenen Temel Reis adlı çizgi filmin kahramanlarından birinin adı da “Jeep” idi.

Yapımcılar, “elinden hemen her şey gelen” bu sevimli kahramanın adını, ürettikleri araca yakıştırarak jip adını daha yaygınlaştırdılar. İkinci Dünya Savaşı sırasında, 649 bin jip üretildi. Willys firmasının Toledo’daki tesislerinde, 80 saniyede bir jip monte ediliyordu.

 

birarabinbul.com Her Hakki saklidir. birarabinbul 2013-2017 Sitemizdeki bir cok yayin derlemedir. Telif Hakki oldugunu dusundugunuz yayinlar icin iletiime geciniz. Admin iletisim.