Mazbata nedir nasıl bir şeydir neden ve ne zaman verilir. Genelde seçimlerde başarı kazanan siyasetçilere o görevi yapabilmesine verilen bir nevi resmi tutanaktır. Mazbata, cumhurbaşkanlığı, genel seçimler, belediye seçimleriinde başarı ile çıkmış kişilere veriliyor. Mazbata Arapça kökenli olup, tutanak anlamına gelmektedir.

Mazbata sadece siyasi kişilere verilmiyor. Bunun yanında adli seçimlerde Yargıtay, Danıştay, Sayıştay gibi yüksek mahkeme organlarına seçilen kişilere de mazbata veriliyor.

ABDÜLMECİD'E MAZBATA
Saltanatın kaldırılmasının ardından halife seçilen Abdülmecid Efendi'ye de mazbata verilmiş. Yeni halifeye mazbatasını, dönemin Kırşehir milletvekili Müfid Efendi başkanlığındaki heyet kırmızı bir atlas kese içinde sunmuş.

Mazbata nedir 

GÖREVİ YAPABİLİR İZNİ
Mazbatayı alan kişi artık her ne görevi yapacaksa resmi olarak başlayabilir. Bunun için onun adına düzenlenen ve bilgileri içeren mazbatayı görev süresi boyunca yanında taşır.

birarabinbul.com Her Hakki saklidir. birarabinbul 2013-2017 Sitemizdeki bir cok yayin derlemedir. Telif Hakki oldugunu dusundugunuz yayinlar icin iletiime geciniz. Admin iletisim.