ayrılık acısı nasıl geçer aşk acısı nasıl geçer  aşk acısı nasıl geçer ekşi aşk acısı nasıl geçer islam aşk acısı nasıl geçer dua aşk acısı nasıl geçer erkek dinimizde aşk acısı nasıl geçer aşk acısı nasıl geçer aşk acısı nasıl geçer platonik aşk acısı nasıl geçer

Çok büyük duygularla ve hislerle başlayan aşkın çeşitli sebeplerde bitmesinden kaynaklanan yer yer öfke nöbetleri, sinir ve ağlamalar aşk acısı dediğimiz o duygu yoğunluğu sürecinde normal tepkilerdir. Birçok insanın başına gelen bu durum bir süre sonra daha hafiflemiş bir şekilde yerini başka duygulara bırakır. İnsandan insana değişiklik gösteren bu duygular bazen işin içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Psikolojik destek almak bu süreçte bir an önce toparlanılması için en etkili çözümlerden biridir.

HİÇ GEÇMEYECEKMİŞ GİBİ GELİR

Yaşanılan o duygu karmaşasıyla sanki bir daha hiç geçmeyecekmiş gibi bir hisse kapılınır bu durumun üstesinden hiç gelinemeyecekmiş gibi hissedilebilir. Ayrılığın ardından özlem duygusuyla da birleşen hisler insanda giderek derinleşen 'dayanamıyorum' hissi oluşturur. Aşk acısı duygusu bir tür yas reaksiyonu olarak bilinir. Ayrılık halinde bu reaksiyon git gide artar ve daha sonra alışılan bir duygu haline gelir.

TEDAVİDE NELER YAPILABİLİR?

Bu tedavide öncelikle yaşanılan duyguların bastırılmaması önemlidir. 'Unutmam lazım' diyerek beyne komut verilmeye çalışılması çoğu zaman ters etki yaratabilir.

SÜRECİ HIZLANDIRMAK İÇİN KÜÇÜK BİR TÜYO

Profesör Brown, ayrılık acısını bilimsel olarak daha çabuk atlatmanın da bir ipucunu veriyor: "Biliyorum, bu zor bir süreç ve zaman alıyor. Ama unutmayın ki sevgilinizden ayrıldığınız andan itibaren iyileşme süreciniz başlamış demektir. Tamamen iyi hissedene kadar, biraz kağıt-kalem kullanmanızı öneriyorum. Aklınıza gelen harika anıları değil, eski sevgilinizin ne kadar kötü alışkanlıkları olduğunu, kabalıklarını, size antipatik gelen huylarını yazın. Bunu yapmak süreci hızlandıracaktır."


ALTIN KURAL ZAMANA BIRAKMAK

Ayrılığın ardından söylemesi kolay fakat uygulaması o kadar kolay olmayan bir yol olan 'Zamana bırakmak' kavramı aslında en etkili çözümdür. Hem ruhen hem fiziken insan bünyesi yaşanılan duygu yoğunluğundan fazlasıyla etkilenerek geçmesi zor depresyonlara yol açabilir. Zamana bırakmak hem kişinin kendine olan özgüvenini hem de duyguların ölçülüp tartılmasına yardımcı olur.

DEPRESYONA DİKKAT!

Ayrılık halinin ardından depresyon yaşanma ihtimali çok yüksektir. Kişi yaşadığı durumun içinden çıkamayacağını anladığı anda mutlaka bir uzmandan yardım almalıdır. Aksi halde uzun süreli depresyon tedavisine maruz kalabilir.

Kuduriye duası

Aşk acısıyla oldukça ilgili bir dua olan Kuduriye duası hassas ve özenli bir şekilde uygulanırsa tahmin ettiğinizden daha fazla etkisini göstererek, aşk acınızı dindirebilir, yaralarınıza merhem olabilir.

Bu duanın etkisini daha da attırmak için abdest ve namaz olmazsa olmazdır. Abdest alınıp namaz kılındıktan sonra duayı uygulamaya içiniz rahat bir şekilde başlayabilirsiniz.

Allah’ın kutsal esma-yı hüsnası ile Kuduriye duasını birleştirerek okumalısınız.  Ya Kadir, Ya Vedüd,  Ya Kahhar, Ya Cami bu dört mukaddes esma için ilk etapta 99 kez besmele-i şerif çektikten sonra 99 Ya Kadir ile duaya başlamalısınız.

Ya Kadir Esması

“ Ey bütün varlıklara kendi kudreti ile güç ve kuvvet veren Kadir! Beni de kendi kudretinle destekle ve sana muhtaç olduğum bu aciz ve güçsüz hayat dönemecinde beni yalnızlığın çirkin acısı ile baş başa bırakıp merhamet dalgasından kovma. Sen, kâinatı sınırsız kudretinle inşa eden ve her dem kudret tutan Kayyum’sun.

Bir an kudret elini çeksen, kâinatın helak olacağını bilirim. Ben de küçük bir kâinatım; zira sen beni küçük bir kâinat suretinde yaratıp dünyaya gönderdin. Beni de her daim ayakta tutanın, senin kudretin olduğunun farkındayım. Bu bilginin hatırı için yaptığım duayı kabul et ve beni çaresizliğin kollarına terk etme Ya Kadir. Âmin.”

En başta besmele çektikten sonra artık 99 kez besmele çekmeye gerek yok. Diğer duaları da 99 kez okuyarak Allah’tan yardım isteyebilir, acına derman arayabilirsin.

Ya Vedüd Esması

“ Ey aşkın ve sevdanın yaratıcısı olan Vedüd! Senin, her varlığın ve her mahlûkun kalp odağına sevda ve muhabbet tohumu ektiğini biliyorum. Öyle ki en uzak galaksilerden tut en yakın yıldızlara kadar bu aşkın geçerli olduğunu ve bu çekim gücü sayesinde kâinatın ayakta durduğunu biliyorum.

Ey Vedüd, sen varlıkları birbirine aşk ve sevda ipliği ile bağlayıp sevginin ve muhabbetin esas olmasını, kin ve nefretin ise geçersiz kalmasını isteyen sonsuz aşk sahibisin. Senin münezzeh zatındaki münezzeh aşk, kâinatın her zerresini aşkla dolmasına vesile olmuştur. Bu münezzeh aşkın hatırına Kuduriye duasını kabul et. Âmin”

Ya Kahhar Esması

“ Ey sevdası ve aşkı gibi kahrı ve azabı da hudutsuz olan Kahhar! Sen, aciz ve zavallı kullarına zulmeden haksız kullarını Kahhar isminle azaba uğrattığın gibi, her türlü haksızlığın ve hukuksuzluğun önünü de bu mukaddes esman ile alırsın.

Sen muntazam bir şekilde yarattığın muhteşem kâinatın işleyişini bozan her türlü fitne ve fesada engel olursun. Ya Kahhar, ben aciz kulunun ruh dünyasını bozan şu sıkıntımı da kahret ve bana acı dolu günler yaşatan bu ızdırabı, sonsuz kudretinle ortadan kaldır. Beni Kuduriye duasını yaparken amaçladığım noktaya getir ve memnun et. Âmin!”

Ya Cami Esması

“Ey Cami, senin her varlığını bir araya toplayan ve zıtları bile birleştiren (cem eden) kudret sahibi Cami olduğunu biliyoruz. Sen, geceyi gündüze katar, kıştan baharı çıkarır, üzüntüyü sevince çevirirsin. Sen, karanlıkla aydınlığı, sıcak ile soğuğu ve mutluluk ile hüznü aynı yerde birleştiren sonsuz Cami’sin.

Öyleyse benim imkânsız gibi görünen muradımı da kalbimdeki istekle birleştir ve beni muradıma nail ederek mesrur et. Âmin Ya Cami!”

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Blue Gray
Background Color
Text Color
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Scroll to top