Bezelye, ufak yeşil toplar halinde yetişen, kendine has tadı olan bezelye genelde ilk bahar mevsiminde taze olarak tüketilir. Bezelye sadece besin olarak tüketilmez aynı zamanda restoranlarda süslemelerde kullanılır. Bezelyenin naif görüntüsü ve otantik tadı dışında sağlığa faydaları vardır.

Kolesterolün dengelenmesine yardım etmesi bezelye faydaları arasındadır.
İyi bir folik asit ve askorbik asit kaynağıdır. Ayrıca önemli ölçüde A, C ve K vitaminlerini içerir. Bu nedenle günlük K vitamini ihtiyacını önemli ölçüde karşılamaya yardım eder.
Beyindeki nörolojik hastalıkların tedavisine yardım eder.
Akciğer kanseri ve diğer birçok kanser türüne karşı koruma sağlar.
Demir, manganez, bakır, çinko ve kalsiyum içerir.
Zayıflamak, kilo vermek mi istiyorsunuz? Fazla kilolarınızdan sıkıldınız mı? Çeşitli diyet yöntemleri mi arıyorsunuz? Aslında yediklerinize dikkat ederek de kilo verebilirsiniz. Düşük kalorili yiyecekler yiyerek kilo almamayı sağlayabilirsiniz. İşte bezelye sayesinde kilo verebilirsiniz. Düşük kalorisi nedeniyle korkmadan bol bol tüketebilirsiniz.
Kemik sağlığının korunmasına yardım eder.
Kalp ve damar sağlığınızı da korur. Bu şifalı sebzeyi tüketerek kalbinizi koruyabilirsiniz.
Sinir sisteminde sorunları olanlara tavsiye edilir.


bezelye faydaları nelerdir,bezelye faydaları ve zararları,bezelye nin faydaları,bezelye nedir kısaca,bezelye faydalari,bezelye yararları,bezelye faydası,bezelyenin faydaları nelerdir

birarabinbul.com Her Hakki saklidir. birarabinbul 2013-2017 Sitemizdeki bir cok yayin derlemedir. Telif Hakki oldugunu dusundugunuz yayinlar icin iletiime geciniz. Admin iletisim.