Boza bir çok kişinin severek içtiği kullandığı bir içecektir. Peki Boza neden yapılır içinde ne vardır faydaları yararları nelerdir boza neye faydalı sizin için bu bilgileri derledik

Afiyet olsun

En iyi boza neden yapılır?

Darıdan yapılan besleyici ve kuvvet verici bir içecek. Boza cin darısı denen kum darısından yapılır. Darı önce yıkanır, temizlenir. Sonra kurutulup değirmende öğütülür. Bunun un ve kepeği atılarak irmiği ayrılır. irmik belli bir ölçekte kaynatılır. Teknelere dökülüp hamur haline getirilir. hamur, özel makinalarda sulandırılarak çekilir ve preslere verilerek süzülür. Böylece şekersiz boza, elde edilir. Şekersiz boza belli oranda şekerlendirilerek mayalanmaya bırakılır. mayalanma süresi tamamlanınca satışa sunulur.

Bozanın faydaları?
Anne sütünü artırır: Bozanın en bilindik faydalarından bir tanesi de anne sütünü ve anne sütü verimini artırdığıdır. Bunun yanında zengin vitamin ve mineralleri sayesinde anne sütü ile bebeğe bu mineral ve vitaminlerde bebeğe geçmektedir.

Kemikleri güçlendirir: Gelişme evresinde olan çocuklarda, içermiş oldukları vitamin ve mineral sayesinde kemikleri ve kemik yapısını kuvvetlendirerek, güçlendirmektedir. Ve yaşlanmaya bağlı ortaya çıkabilecek kemik hastalıklarını da önlemektedir.

bozanın faydaları 3Kanserle savaşır: Barındırmış olduğu vitaminler insan vücudunun metabolizma ve bağışıklık sistemini kuvvetli tutacağı için kanser riskini en aza indirmektedir. Bunun yanında vücudun direncini ve genel sağlığını da belirgin şekillerde arttırmaktadır.

Soğuk algınlığını önler: Kış aylarında tüketilen boza, soğukla gelen nezle ve griple etkin bir biçimde mücadele etmektedir. Ve vücuda enerji vereceğinden bu hastalıklara yakalanma riskini de ortadan kaldıracaktır.

Cildi sağlığını korur: Boza içermiş olduğu B12 vitamin ve mineraller sayesinde cilt ve cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. Özellikle kuru ciltlerin nemlenmesine ve saçların yumuşamasına katkı sağlamaktadır. Bunun yanında kuru ciltler de meydana gelen dökülmeleri önler.

Boza hangi hastalıklara iyi gelir?
Sindirim ve mide problemlerini giderir,
Zihin açar ve unutkanlığı önler,bozanın faydaları 2
Bağırsak florasını düzenler,
Stres ve depresyonu önler,
Halsizliği ve yorgunluğu giderir,
Bozanın zararları nelerdir?
Şuana kadar bozanın her hangi bir yan etkisi ve zararı görülmemiştir. Gündelik olarak 1-2 bardak boza tüketiminin her hangi bir yan etki ve zararı olacağını düşünmüyoruz. Şayet aşırı tüketimlerde mide şişkinlik ve gaz, bunun yanında vücudun asit dengesini bozabileceği için ishale neden olabilir.

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Blue Gray
Background Color
Text Color
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Scroll to top