Tarçınlı Su nedir niçin kullanılır sağlıklı mı Faydaları yararları ve Tarifi nasıl hazırlanır nasıl tüketilir

Önemli not:  Alıntıdır. Doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmayınız... Geçmiş olsun


Araştırmalara göre tarçın kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. Kan şekeri yüksekliğinin de insanın hızlı acıkmasını sağladığı göz önüne alındığında tarçın kilo vermek konusunda temel besinlerden biridir.

Uzmanlara göre tarçınlı su içmek mucize değildir ancak diyet ve egzersiz ile birlikte tüketildiğinde etkili olduğu gözlemlenmektedir.

Bol su içmenin diyetlerde çok önemli bir etken olmasıyla birlikte tarçın katılan suların hem sıvı alımına yardımcı olacağı hem de metabolizmanın dengesini düzenleyeceği söylenmektedir. Sağlıklı antioksidan ve enzimleri barındıran tarçının günümüzde kullanım alanı oldukça geniştir.

Son yıllarda ise birçok ünlünün de desteklediği tarçınlı su tarifinin aynı zamanda detoks etkisi yarattığı da ortaya çıkmıştır.

 

Tarçınlı Suyun Faydaları
1- Anti-enflamatuar özelliği vardır yani iltihaplara iyi gelir

İltihapların ciddiye alınmadığı son yıllarda aslında bütün ciddi ve hayatı tehdit eden hastalıkların kontrolsüz iltihaplanmalar yüzünden ortaya çıktığı bilinmektedir.

Tarçınlı suyu düzenli olarak tüketmek vücutta bulunan bütün iltihaplanmalara iyi gelir ve rahatlama sağlar.

2- Kanser riskini azaltabilir

Tarçının anti-oksidan özelliği ile vücutta oluşan tümörlerin etrafındaki sağlıklı hücrelere zarar vermeden oluşmasını engellemekte, var olan tümörlerin ise yine etrafındaki sağlıklı hücrelere zarar vermeden küçülmesinde rol oynayarak kansere karşı korumada etkilidir.

Araştırmalar tarçınlı su içmeyi hayatında alışkanlık haline getirmiş bireylerde kanser oranının daha düşük olduğunu ortaya çıkarmıştır.

3- Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar

Kalp en çok çalışan organlardan biridir. Bu sebeple de birçok hastalık riski bulunur. Tarçınlı su, sağlıksız yağlar yüzünden biriken kötü kolesterolü düşürür ve kalbi rahatlatır.

Aynı zamanda da yüksek tansiyona iyi gelen tarçın, bu iki tehlikeli durumu kontrol altına alarak, kalp hastalıkları, kalp krizi ya da inme gibi durumlara karşı sizi korur.

4- Şeker hastaları için yardımcıdır

Şeker hastalığı günümüzde oldukça fazla görülen bir rahatsızlıktır. Kesin bir çaresi olmasa da yardımcı etkenler her gün çoğalmaktadır.

Tarçınlı suyun bazı araştırmalara göre kan şekerini kontrol altına alıp şeker hastalarına yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Eğer bir ilaç kullanıyorsanız tarçınlı suyu diyetinize katmadan önce doktorunuzla konuşup fikir almanız tavsiye edilir.

5- Ağız ve diş sağlığına iyi gelir

İltihaplara iyi geldiği için diş etinde oluşabilecek hastalıklara ve yaralara iyi gelir. Anti bakteriyel özellikleri sayesinde de dişlerde ve ağız içinde temizlik ve ferahlık sağlar, kötü kokuyu gidermeye destek olur. Sabahları aç karnına içilen tarçınlı su zamanla ağız sağlığını iyileştirir.

6- Cilt tonu eşitsizlikleri ve akneyle savaşır

Yüzdeki bakterilerle savaşıp cildi temizlemeye destek olur. Düzenli tüketim ciltte oluşan renk farklılıklarını geçirir ve gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar. Vücuttaki zararlı maddelerin atılımına yardımcı olur böylece cilt görünümünde düzelme olur. Antiseptiktir, mantarlara ve parazitlere karşıdır, cilt için de tonik olarak kullanılabilir.

7- Kilo vermenize yardımcı olur

Daha önce de söylediğimiz gibi kan şekerini düşürmeye yardımcı olan tarçınlı su tüketeni tok tutup kilo vermeyi kolaylaştırıyor.

Aynı zamanda sindirimi yavaşlatıp daha uzun süre doluluk hissi yaratır bu yüzden de çok yemeyi önler. Tarçının bir diğer faydası ise vücuda alınan şekerlerin yağ olarak depolanmasını önlemeye yardımcı olmasıdır.

Yapılan araştırmalarda, düzenli olarak sabahları aç karnına ve akşam yatmadan önce içildiğinde en etkili olduğu yerin karın çevresindeki yağlar olduğu ortaya çıkmıştır. Tarçınlı su, en etkili sonuçları en çok bol lif ve meyve içeren diyetlerle tüketildiğinde vermektedir.

8- Diğer faydaları

-Duyma sorunlarına iyi gelirngfrfs

-Beyin fonksiyonlarını arttırır

-Adet döneminde ağrıyı azaltır

-Diş ağrısına iyi gelir

-Bağışıklık sistemini güçlendirir

Her güzel şeyin fazlasının zarar olduğu gibi tarçınlı su da çok fazla tüketilmemelidir. Aşırı tüketimi kabızlık, ateş, hamilelerde erken doğum ya da zehirlenme gibi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Tarçınlı Su Tarifi
Saymakla bitmeyen özellikleri olan tarçınlı su tarifi ise evde yapmak için oldukça kolay;

Bir tencereye su koyup kaynattıktan sonra içine tercihinize göre çubuk ya da toz tarçın koyup kaynatmaya devam edin.

Tarçın suya rengini verdikten sonra altını kapatıp soğumaya bırakın. Ilık olduğu zaman tüketebilirsiniz. Tercihe göre meyve ya da bal ekleyip farklı lezzetler oluşturabilirsiniz. Afiyet olsun.

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Blue Gray
Background Color
Text Color
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Scroll to top