Yüz Mantarı Nasıl Anlaşılır?
Yüz mantarı kendiri kırmızı, kuru lekeler halinde gösterir. Bazı kişilerde yüz mantarı irinli kesecikler ya da çıban olarak görülmektedir. İrinle dolu olan bu keseciklere dokunmak acıya neden olabilir ve bunların çevresi kırmızı renktedir. Keseciklerin çevresinde lezyonlar görülebilir. Kaşıntı yüz mantarında sık görülen bir durumdur. 
Yüz Mantarı İçin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Yüz mantarı fiziksel görünümün merkezinde oluşan bir rahatsızlık olduğu için tedavisini kendi kendinize yapmanız geri dönülemeyecek problemler ve cilt sorunlarına neden olabileceği için kesinlikle tavsiye edilmez.


 
Yüz mantarı sorunundan şikayetçi iseniz tedavi için mutlaka bir cilt doktoruna görünmelisiniz. Yüz mantarının tedavisinde genellikle mantar önleyici kremler kullanılır Bazı yüz mantarı türleri bu tür kremlere dirençli olduğu için doktorunuz size mantar türüne göre krem verecektir.

Doktor tavsiyesi ile kullanacağınız kremler dışında yüz mantarının tekrar oluşmasını engellemek, çabuk iyileşmesini sağlamak ve korunmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Öncelikle yüzde mantar oluşan bölgeyi asla kaşımamalı ve ellerinizi değdirmemelisiniz. Bu bölgeyi kuru tutmalı ve kozmetik ürünleri sürmemelisiniz.

Doktorunuza bu bölgenin temizliği için kullanabileceğiniz mantar önleyici kremleri sorabilirsiniz. Nevresim takımlarını özellikle yastık kılıflarını sık sık yıkamanız, mantarlı bölgeyi kurulamak için temiz havlu kullanmanız ve havlunuzu kimseyle ortak kullanmamanız, güneş ışınlarından kaçınmanız tavsiye edilir.

Yüz mantarı ve diğer mantar türleri için anında etki gösteren ve mükemmel bir tedavi yöntemi bulunmasa da genel hijyene özen göstermek rahatsızlığa yakalanma riskini önemli düzeyde azaltmaktadır.

Bu yazı hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

birarabinbul.com Her Hakki saklidir. birarabinbul 2013-2017 Sitemizdeki bir cok yayin derlemedir. Telif Hakki oldugunu dusundugunuz yayinlar icin iletiime geciniz. Admin iletisim.