Papaya Kabuğunun Farklı Kullanımları Nelerdir?

Papaya, botanik adı Carica papaya, sık sık turuncu-kırmızı, sarı-yeşil ve sarı-turuncu renk tonlarında görülen, zengin turuncu hamurlu, dikdörtgen bir tropikal meyvedir.

Meyve sadece lezzetli ve sağlıklı değil, aynı zamanda kağıt hamuru ve kabuğu da tıbbi özelliklere sahip. Papaya'nın birçok faydası, esas olarak, A, B ve C Vitaminlerinin yüksek içeriğinden ve ayrıca antiviral, antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahip olan papain ve chymopapain gibi proteolitik enzimlerin varlığından kaynaklanmaktadır.

 

PAPAYANIN FAYDALARI

Ayrıca, yağ açısından zengin olan gıdaların sindirimini geliştirir ve böylece iltihaplanmayı ve sıvı tutulumunu azaltır ve aynı zamanda önler.

Şeker hastalığınız varsa, papaya yemek sadece atıştırma arzunuzu önlemekle kalmak, aynı zamanda kandaki kötü kolesterolün (LDL) azaltılmasını da kolaylaştırır.

Bağışıklık sistemini geliştirir.

Papaya kan şekeri düzeylerini değiştirmez.

Papaya sizi hızlıca tatmin eder ve tok tutar.

Kalp ve damar sağlığı için çok iyidir. 

Kilo vermeyle yardımcı olur.

 

PAPAYAYI FAZLA TÜKETMEK ZARARLI MI?

Bununla birlikte çok aşırı papaya tüketimi tıpkı havuçta olduğu gibi beta karoten fazlalığından alerjiye yol açabilmektedir. 

------------------------------

Birçok cilt ve saç bakımı papaya ürününde bir bileşen olarak dahil olmak üzere papaya kabuğunun birçok kullanımı vardır. Papaya kabuğu ayrıca birçok iç ilaçta da kullanılabilir. Hamuru veya kabuğu biraz süt ve balla uygulamak cildin korunmasına, sakinleşmesine ve nemlenmesine yardımcı olabilir. Papain enzimi, papaya yüz maskesine peeling özelliğini verir ve maskeyi yaklaşık 20 dakika boyunca uygulamak ölü hücrelerin cildini temizleyebilir. Ayrıca lekelerin cildinden kurtulmada oldukça etkilidir.

Papaya maskesi hem güneş koruyucu hem de güneş yanığı ciltler için yatıştırıcı bir merhem olarak çalışır. A vitamini varlığı, hasarlı cildin yenilenmesine ve yeniden oluşturulmasına yardımcı olur. Birçok kültürde, papaya kabuğu uygulaması bir cilt aydınlatıcı madde olarak kullanılır.

Papaya kabuğu, küçük parçalar halinde dilimlenebilir ve birkaç hafta boyunca sirke içine batırılabilir. Daha sonra kabuk çıkarılır ve papaya ile aşılanmış sirke cilt uygulamaları için kullanılabilir. Limon suyuna sahip papaya sirkesi, kafa derisine, kepekle savaşmak için şampuanlamadan 20 dakika önce uygulanabilir.

Kabuğu ayrıca zeytinyağı, badem yağı ve kuşburnu yağıyla da kaynatılabilir ve elde edilen papaya yağı cilde masaj yapılabilir ve bal ve gül suyu ile cilt toneri ve cilt temizleyici olarak kullanılabilir. Papaya kabuğu yağı krema ile yüz maskesi olarak da kullanılabilir. Papaya maskesi ve papaya sirkesinin düzenli uygulanması net bir cilt elde edilmesini sağlayabilir.

Papaya kabuğu antioksidanlar bakımından zengin olduğu için kırışıklıkları bir dereceye kadar kesebilir. Tabanları yumuşatmak ve çatlaklardan ve mısırlardan kurtulmak için ayaklara uygulanabilir. Lavanta, portakal ve biberiye gibi esansiyel yağlarla birlikte banyo suyuna papaya yağı ve sirke eklemek, besleyici, canlandırıcı ve rahatlatıcı olabilir ve ağrı kesici ve kas gevşetici olarak çalışabilir.

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Blue Gray
Background Color
Text Color
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Scroll to top