Birçok kişi çilleri yüz alanıyla ilişkilendirse de, çiller göğüsler de dahil olmak üzere bir insanın vücudunda hemen hemen her yerde olabilir. Çoğu zaman memelerde çil oluşması güneşe maruz kalmak kadar basit bir şeyden kaynaklanır. Bazen çiller genetik meselesidir. Çoğu zaman, genellikle endişelenecek bir şey değildir ve zamanla solmaya meyillidirler. Yine de, çil gibi görünebilecek ancak tıbbi yardım gerektirmeyen ve gerektirmeyen başka fiziksel koşullar da vardır.


Temel olarak, teknik isimler, mercimek ve efelitler tarafından bilinen iki çil tipi vardır. Lentijinler koyu kahve rengindedir ve efelidlerden biraz daha büyüktür. Genellikle izole edilirler, kümelere gelmezler, asimetrik şekillerle. Ephelides oldukça tekdüzedir, genellikle açık kahverengidir veya küçük gruplarda ortaya çıkan kahverengi lekelerdir ve mısır taneleri büyüklüğündedir. Genel olarak, her iki çil türü de zararsızdır ve endişelenmemelidir.

Deride koyu renkli bir pigment olan melanin belirli bir alanda arttığında hem efelitler hem de lentijinler ortaya çıkar. Bu alan bir kadının göğsüne girerse, göğüslerdeki çiller ortaya çıkar. Melanin, cildin güneşe maruz kalmasıyla uyarılabilir, özellikle bir kişinin cildi adilse veya normalde fazla güneş göremiyorsa. Memelerdeki efelidler güneşe maruz kalmadan kaynaklanırsa, alan güneşin altında kaldıktan ve bir süre örtündükten sonra şansı kaybolur. Öte yandan, eğer çiller mercimek ise, muhtemelen orada kalırlar.

Genetik aynı zamanda bir insanın çil almasına neden olabilir ve bu nedenle memelerdeki çillerin kalıtım sorunu olabilir. Böyle bir durumda, bir insanın çilleri güneşe maruz kaldığında daha belirgin hale gelse de, tam tersi gerçekleşmeyecek ve çiller muhtemelen hiç bitmeyecektir. Hem efelidlerin hem de lentijinlerin görünümünü çıkarmak veya azaltmak için mevcut yöntemler vardır. Sonuç olarak eğer bir kişi çillerin görüntüsünden kesinlikle nefret ederse, durumu hafifletmek için alabileceği önlemler vardır.

Deride görünen tüm lekelerin mutlaka çil olması gerekmez ve bireyler cilt üzerinde oluşan yeni lekeleri veya işaretleri dikkatlice not almalıdır. Göğüslerde çil olduğu varsayılırsa, büyütülür, inişli çıkışlı veya lekeli ve renksiz, sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmesi gereken daha ciddi bir durumun işareti olabilir. Benzer şekilde, lekeler dokunuşa sıcak geliyorsa veya sızıyorsa veya tahriş oluyorsa, tıbbi bir uzman tarafından kontrol edilmelidir.

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Blue Gray
Background Color
Text Color
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Scroll to top