Bir overbite, çenenin üst kısmının alt çeneye göre hizalanmaması ve üstteki diş sırasının alt kısımların dışına taşmasına neden olan bir dental durumdur. Bu durum genellikle, alt çenenin üst çenenin dışına yapışıp gittiği bir underbite'nin tersidir. Aşırı ısırıklar çok yaygındır ve birçok insan bunları küçük derecelerde alır. Genellikle yanlış hizalamanın farkedilmesi durumunda, bu estetik olarak kesilebilir ve çene ağrısına ve olası konuşma sorunlarına neden olabilir.

 

Nedenler
Bir overbite tıbbi olarak “yanlış hizalama” için süslü bir kelime olan bir tür maloklüzyon olarak bilinir. Bu tür bir soruna genellikle genetik neden olur. Yetişkin dişlerini oluştururken parmaklarını emen çocuklar da risklerini artırabilir.

Sağlık kaygıları
Aşırı ısırıkların çoğunluğu estetik rahatsızlıklardan biraz daha fazlasıdır - yani mükemmel bir gülüşe benzemiyor olabilirler, ancak mutlaka sorunlu değillerdir. Durum aşırı olsa da, genellikle endişe nedenidir. Bu tür maloklüzyon, bir kişinin ısırmasını etkileyebilir, bu da çene ağrısına yol açabilir ve diş minesinde aşınma ve yıpranmayı artırabilir - bu da, bir diğer yandan diş çürümesine daha duyarlı hale gelir ve ciddi bir dişeti hastalığı gelişimi olasılığını artırır.

 Nadir durumlarda, aşırı ısırıklar da konuşma engellerine yol açabilir. Dişler anormal şekilde hizalandığında, dil onlara doğru şekilde vuramaz ve sesler uygun şekilde seslendirilemez. Çok ciddi bir overbite, özellikle üst dişler üst dudağa çıkıntı yaparsa, etkilenen kişinin yüzünün yapısını ve görünüşünü bile değiştirebilir.

Teşhis
Bir overbite ciddi bir sağlık ve fiziksel problem olma potansiyeline sahip olsa da, kolayca tanımlanabilir ve tedavi edilebilir. Rutin diş muayenesi sırasında dişhekimi, kişinin herhangi bir malloklüzyon olup olmadığını tespit edebilmelidir; hastalar ayrıca bu muayene sırasında dişhekimi ile ilgili endişelerini tanımlayabilmelidir. Diş hekimi, hastalığın tedavi için yeterince ciddi olup olmadığını belirlemek için hasta ile birlikte çalışacaktır.

 

Ortak Tedaviler Diş telleri en yaygın uygulanan düzeltici tedavi yöntemidir. Bunlar genellikle bir ortodontist tarafından kurulur ve izlenir ve çoğu zaman hem braketleri hem de lastik bantları içerir. Fikir zamanla hafif bir kuvvet uygulayarak dişleri ve çene çizgisini yeniden hizalamaktır. Daha ciddi malklusyonlar, dişlerin çıkarılmasını gerektirebilir ya da en uç durumlarda, çeneyi üst dişleri yerleştirmek üzere geri çekmek için ameliyat gerektirebilir. Bunlar çok invaziv prosedürlerdir ve genellikle sadece kesinlikle gerekli olduğunda gerçekleştirilirler. Zamanlama Aşırı ısırmalar çoğu zaman çocuklarda en başarılı şekilde düzeltilir, çünkü büyüyen çeneyi manipüle etmek hali hazırda tamamen oluşmuş olandan daha kolaydır. Durum yeterince erken yakalandığında, tedaviler genellikle minimal invaziv ve çok etkilidir. Etkilenmiş yetişkinler de genellikle iyi sonuçlar alabilir, ancak düzeltmelerin daha uzun sürmesini ve daha acı verici olmasını beklemelidir

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Blue Gray
Background Color
Text Color
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Scroll to top