Burun etinin büyümesi, burunda nefes darlığı olması durumunda ne yapmak gerekir.

Burun ahtapotu, burun deliği bölgesinden boğaza giden et parçalarının büyümesi ile oluşan bir rahatsızlıktır.
 Burun ahtapotu, burun etinin büyümesidir. Geniz yolu tıkanarak nefes darlığına neden olur.

 

CERRAHİ OPERASYONLA MÜDAHALE EDİLİR
Ciddi bir rahatsızlık değildir, ancak kişinin psikolojik durumunu ve hayat kalitesini etkiler. Uygulanan basit bir cerrahi operasyonla burun ahtapotu tedavi edilir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLÜ TUTMAK GEREKİR
Bu rahatsızlık tedavi edilse de tekrarlayabilir. Bu nedenle de bağışıklık sisteminin her zaman güçlü tutulması gerekiyor.

BURUN AHTAPOTU HASTALIĞI NEDİR?

Burun ahtapotu, burun içerisinde et büyümesine bağlı olarak meydana gelen bir burun içi hastalığıdır. Burun deliklerinden boğazın altına kadar uzanabilen et parçalarına, halk arasında burun ahtapotu, tıp dilinde ise adenoid ve polip denir. Bu et parçaları hava akımını engeller ve geniz yolunu tıkayarak insanların nefes almasını zorlaştırır. Burun içi mukoza tabakasının büyümesi ile tek veya küme şeklinde meydana gelen burun ahtapotu doğuştan ya da çeşitli nedenlerden dolayı daha sonradan meydana gelmektedir. Özellikle yetişkinlerde ve yaşlı grupta çok sıkça görülür.

Burun ahtapotu hastalığı iş ve sosyal aktiviteleri olumsuz etkiler. Genellikle uygulanan kısa süreli tedavi sonrasında tamamen geçebilme imkânına sahiptir. Burun ahtapotu hastalığı kişiyi psikolojik yönden olumsuz etkiler.

 BURUN AHTAPOTU HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Burun ahtapotu rahatsızlığının en önemli belirtisi nefes alıp verme esnasında güçlük çekilmesidir. Bu belirtiye ek olarak aşağıdaki belirtiler de görülebilir:

– Burun dış yüzeyinin hafif şişmesi
– Burun iç ve dış yüzeyinde kızarıklık oluşması
– Burun içerisinde ağrı oluşması
– Burun içerisinde kaşıntı oluşması
– Burun içerisinde acı

 

BURUN AHTAPOTU HASTALIĞININ NEDENLERİ

– Sıklıkla soğuk algınlığı hastalıklarına maruz kalınması
– Saman nezlesi hastalığına sıklıkla maruz kalınması
– Burun içerisinde yer alan mukoza tabakasının büyümesi gibi faktörler burun ahtapotu hastalığının nedenleridir.

BURUN AHTAPOTU HASTALIĞININ TEDAVİSİ

Burun ahtapotu hastalığının tedavisinde en önemli yöntem cerrahi müdahaledir. Özel bir cihaz sayesinde gerçekleştirilen cerrahi operasyonda burun içerisinde meydana gelmiş olan fazla et veya et parçacıkları bir ya da rahatsızlığın derecesine göre en fazla iki seans sonrasında alınarak hasta tekrar eski sağlığına kavuşturulmaktadır. Genel anestezi yöntemi ile ve tel bir halka yardımı ile polipin sıkıştırılması işlemi ile tedavi sonuçlandırılmaktadır.

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Blue Gray
Background Color
Text Color
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Scroll to top