'Deniz Yıldızı' isimli dizide başrol oynarken günlük 14 saate varan ağır çalışma koşulları nedeniyle sözleşmeyi fesheden Güneş Emir'e dava açan Focus Film'i mahkeme haksız buldu.

 

Sözleşme uyarınca Güneş Emir, 'Deniz Yıldızı' isimli dizide başrol oyuncusu olarak 250 bölümde oynadı.

SÖZLEŞMESİNİ TEK TARAFLI FESH ETTİ

Bu bölümden sonra oyuncunun sözleşmesi yenilendi. İkinci sözleşmeyle ağır çalışma koşullarına dayanamayan oyuncu Emir, sözleşme süresinin bir yıla düşürülmesini, günlük 14 saate varan çalışma nedeniyle haftalık 2 gün tatil hakkı verilmesini, eğer bu istekleri olmazsa sözleşmeyi feshedeceğini bildirdi.

Bunun üzerine Focus Film, 2 yıl önce oyuncuya 100 bin dolarlık dava açtı. Ancak, mahkeme davanın reddine karar verdi.

MAHKEME DİNLENME HAKKI DEDİ

 

Mahkeme, sözleşmenin davalı oyuncunun aleyhine çok ağır hükümler içerdiğine hükmetti. Kararda "Davalının çalışma koşullarını güvence altına alınması, yasal izin, dinlenme haklarına saygı gösterilmesi ve ücretinin arttırılmasını yapımcıdan talep etme hakkı vardır. Karşılıklı edimler arasında açık bir oransızlık olduğundan davanın reddine karar verilmiştir" denildi.

YARGITAY KARARI ONADI

Focus Film, karara itiraz edince dosya Yargıtay'a gitti. Oyuncu Emir'i haklı bulan Yargıtay, yerel mahkemenin kararını onadı. Yargıtay'ın onaması üzerine sözleşmelerinde ağır şartlar bulunan oyuncuların oyunculuk sözleşmelerini feshetmelerinin önü de açılmış oldu.

birarabinbul.com Her Hakki saklidir. birarabinbul 2013-2017 Sitemizdeki bir cok yayin derlemedir. Telif Hakki oldugunu dusundugunuz yayinlar icin iletiime geciniz. Admin iletisim.