Ultrabook seçerken nelere dikkat etmeliyiz ?

Markalar tarafından bundan iki yıl öncesine kadar "Ultra İnce Ultra Hafif" olarak adlandırılan ve birbiriyle incelik ve hafiflik konularında kıyasıya yarışan cihazlar, Intel tarafından yine iki yıl öncesinde "Ultrabook" kategorisi yaratıldıktan sonra bu isimle anılmaya başladılar. Ancak bu kategoride yer almak için sadece incelik ve hafiflik yetmiyordu. Bu kategoriye dahil olabilmek için ince ve hafif olmanın yanı sıra belli başlı özellikler de gerekiyordu. Peki, nedir bu özellikler? Bu rehberde sizlere, bu özellikler başta olmak üzere, Ultrabook alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında ipuçları vermeye çalışacağız. Kahvenizi aldıysanız başlayalım.

Intel tarafından 2011 yılında belirlenen ilk standartlara göre, markaların üretecekleri 13.3 inç ve daha küçük ekran boyutuna sahip dizüstü bilgisayarların Ultrabook kategorisine dahil olabilmesi için maksimum kalınlığının 18 mm olması, 14 inç ve üstü ekran boyutlu cihazların ise 21 mm'yi geçmemesi gerekiyordu. Ayrıca cihazın Sandy Bridge mimarisine sahip bir işlemciye ve en azından 5 saatlik pil ömrüne sahip olması gerekiyor, aynı zamanda da açılış hızının 7 saniyeden kısa sürmesi de şart olarak öne sürülüyordu.

 

Geçen yıl ise bu şartlarda revizyona gidildi ve işlemci tercihi Ivy Bridge mimarisine dayalı 3. nesil olarak değiştirilirken, kategoriye başka ek özellikler de getirildi. Artık bir cihazın "Ultrabook" olarak anılabilmesi için saniyede 80 MB'lık minimum transfer hızına sahip olması ve üzerinde USB 3.0 ya da Thunderbolt bulundurması gerekiyordu. Ayrıca kategoriye "ikisi bir arada cihazlar" da eklenerek bu cihazların maksimum kalınlıklarının 23 mm olması şart koşuldu. Ultrabook türlerine geçmeden önce kategori için bu yılın ortasına doğru yeni bir güncelleme daha gelmesi beklendiğini ve yeni güncellemeyle beraber yeni cihazlarda minimum 9 saatlik pil ömrünün şart koşulabileceğini de söyleyelim.

Kaynak : chipp.com

birarabinbul.com Her Hakki saklidir. birarabinbul 2013-2017 Sitemizdeki bir cok yayin derlemedir. Telif Hakki oldugunu dusundugunuz yayinlar icin iletiime geciniz. Admin iletisim.