Kurbanlık alırken nelere dikkat etmeli?

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Gürbüz, kurbanlık hayvan dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi...

 Kurbanlıkların dini şartlara uygunluğunun yanı sıra, sağlıklı olmalarının da son derece önemli olduğunu ifade eden Gürbüz, hayvanların mutlaka belediyelerce tescil edilmiş, veteriner hekim kontrolünün etkin yapıldığı satış noktalarından alınması ve hayvana ilişkin gerekli belgelerinin tam olması gerektiğini vurguladı

İslam dinine göre, koyun, keçi, sığır, manda ve devenin kurban olarak kesilebileceğini anımsatan Gürbüz, bu hayvanların dini bakımdan şartlara uygunluğunun ve sağlıklı olup olmadığının öncelikli bakılması gereken unsurlar olduğunun altını çizdi.

 

Hayvanın pasaport, sağlık raporu, kulak küpesi gibi resmi evraklarının tam olması gerektiğini vurgulayan Gürbüz, hayvanın genel duruşunun normal, vücut ağırlığını ayaklara eşit biçimde dağıtmış, hareket ve bakışı canlı olması gerektiğini söyledi. Gürbüz, "Hayvan, hareketlere karşı tepki veren, derisi kolayca yerinden oynatılabilen ve oluşan kıvrımları çabuk kaybolan özellikleri taşımalı. Tüyleri düzgün ve parlak, burun uçları soğuk ve nemli olmalı, iştahlı ve geviş getirmeli, kulak ve kuyruklarını sık sık hareket ettirmeli" dedi.

 

AĞIZ VE BURUN AKINTISI OLAN HAYVAN ALINMAMALI

Resmi evrakları ve kulak küpesi bulunmayan hayvanların kesinlikle satın alınmaması gerektiğini aktaran Gürbüz, fiziki kusuru bulunan, sallantılı yürüyen ve topallayan, düşkünlük gösteren, gergin ve kasılmış durumda olan, sabit bakan, ağız ve burun akıntısı bulunan, yattığı yerden zor kalkan veya kalkmakta zorlanan ve solunum güçlüğü çeken hayvanların satın alınmaması gerektiğini bildirdi.

 

Gürbüz, şüpheli durumlarda en yakın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarım il ve ilçe müdürlükleri ile irtibata geçilmesi veya bir veteriner hekim gözetiminde alımın yapılması gerektiğini kaydetti.

birarabinbul.com Her Hakki saklidir. birarabinbul 2013-2017 Sitemizdeki bir cok yayin derlemedir. Telif Hakki oldugunu dusundugunuz yayinlar icin iletiime geciniz. Admin iletisim.