Çocuklara Kitap alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Kitaplar dünyaya açılan pencereleridir bizlerin. Onlarla yaşar, onlarla öğreniriz. Onların söylediklerini dinler, onların dediklerini yaparız. Bizler gibi çocuklarımız da kitaplarla öğrenir dünyayı. Peki, çocuklarımız için yararlı kitaplar nasıl olmalı?

 

Onlara kitap alırken nelere dikkat etmeliyiz?

 

1- Çocuk kitaplarının isimleri olumlu anlamda mesaj veren isimler olmalıdır. Pasaklı ?, uzunkulak ?, vb. gibi lakap kurmayı, alay etmeyi pekiştiren isimler olmamalıdır.

 

2- Kitapların dilleri çocukların gelişim seviyesine uygun,sade, anlaşılır olmalıdır. Çocuklara belli kavramları öğretmeyi amaçlayan şekilde düzenlenmiş olmalıdır. Küçük yaştaki çocuklar için cümleler basit cümle şeklinde olmalı, bileşik ve devrik cümleler olmamalıdır.

 

3- Olumlu mesaj veren temalar seçilmelidir. Konu olumlu davranışı pekiştirecek şekilde planlanmalıdır, olumsuz davranışı cezalandıracak şekilde değil.

 

4- Kitapların resimleri onları korkutucu ve endişelendirici resimler olmamalı. Sevimli, yuvarlak hatlarla çizilmiş, konuyu özetleyen, olumlu mesaj veren resimler tercih edilmelidir.

 

5- Kitaplar çocukların olumlu özdeşim kurabileceği, kendi yaşantılarından izler bulabileceği kitaplar olmalıdır.

 

6- Kitapların kapakları kalın, sayfaları birinci kalite hamurdan ve mat olmalıdır. Kullanılan harflerin puntosu çocukların gelişim seviyesine uygun olmalıdır. Kitaptaki paragraflar okulöncesinde 3-4 cümleden oluşmalı, ilerisınıflar için ise seviyelerine uygun olarak ayarlanmalıdır.

birarabinbul.com Her Hakki saklidir. birarabinbul 2013-2017 Sitemizdeki bir cok yayin derlemedir. Telif Hakki oldugunu dusundugunuz yayinlar icin iletiime geciniz. Admin iletisim.