Öncelikle laptopu ne amaçla almak istediğimize karar vermemiz lazım. Kullanmayacağınız özelliklere boşu boşuna para vermemek için…

Laptoplar genelde cpu ya göre kategorize ediliyor. Mesela intel işlemciler için i3, i5 ve i7 var. i3 ev kullanıcısı internette gezinen küçük ve orta ölçekli bilgisayar uygulamalarını çalıştırmak içindir.

i5 biraz daha performans isteyen bilgisayarda internette gezinmenin yanı sıra iş yapanlar içindir ve i7 de daha fazla performansa ihtiyaç duyanlar içindir. Ayrıca dizüstü bilgisayarında oyun oynamayı düşünüyorsanız paylaşımsız ekran kartlı bir laptop seçmelisiniz.

Şayet kişi bilgisayarı çok yoğun kullanıyosa bir çok dokümanla aynı anda çalışacak ve çok sayıda program kullanacaksa Ram’i de çok yüksek tutmalı en az 8gb – 16 gb.

Ne amaçla kullanacağına bağlı olarak laptobun boyutuna karar verilmeli. 15.6 inc ler en çok tercih edilen ve ideal olanlar. Sadece internette gezinilecekse laptop yerine tabletlere de bakabilirler. Yalnızca internette gezinmek ise maksat tabletler daha kullanışlı.

Laptoplarda fiyat artı performans değerlendirilmesi yapılması doğru olur. Casper, acer, packard bell gibi markalar fiyat olarak daha uygun olup, ev kullanıcılarının en çok tercih ettiği markalar arasındadır. Daha çok tarz ve kalite isteyenler Sony Vaio markasını tercih edebilir. Piyasada fiyat artı kalie-performans değerlendirmesinde en çok tercih edilen ve tavsiye edilen markalar samsung, asus, toshiba, hp gibi markalar.

Giriş segmenti (ev internet kullanıcısı) 750-1500 tl arası tercih edebilir.

Ancak 1000 TL nin altında satılan laptoplar performans bakımında bazen kullanım esnasında sinirleri bozabilir, mümkün mertebe 1oo0 TL nin altında laptop tercih etmemeye çalışın.

Orta segment (iş+internet-oyun) 1500-2000 tl

Üst segment (yoğun iş+oyun) 2000 tl üzeri

Satış sonrası servis hizmetleri tüketici yasalarınında etkisi ile bir çok markada güzel noktalara geldi diyebiliriz. Sorunlarla her ürün servisinde karşılaşılabilir, bu nedenle servis hizmet kaliteleri tartışılır ve kişiye göre değişir.

 

Piyasadaki ürünler arasında önerdiğimiz marka samsung.Fiyat artı performans artı kalite artı hizmette en tercih edilebilir marka olduğunu söyleyebiliriz.

SSD disk ten bahsetmedik. Laptopta SSD harddisk performans açısından çok etkilidir. Örneğin laptoplarda çok yüksek dosya boyutlarının tutulması tavsiye edilmiyor (yani filmler mp3 ler gb larca dosya arşivini taşınabilir harddisklerde veya DVD lerde tutabilirsiniz.)

Yani harddisk kapasitesi burada çok önemli değil önemli olan harddiskin hızı, kesinlikle 1tb normal hdd li laptop yerine 250 gb ssd li laptop kat kat daha iyidir.

Ekstra olarak bir çok laptopta, webcam, bluettoth, kart okuyucu dahili olarak bir çoğunda var ve kullanışlı oluyor.

Ayrıca şu saatten sonra laptobun ağırlığıda önemli. Çünkü o laptobu omuzumuzda taşıyacak olan bizleriz. Hafif laptop tercih edilebilir.

Laptopların özellikleri internetten incelenmeli, sonra teknoloji marketlere gidilerek yerinde inceleme yapılmalı daha sonrasında bir üründe karar kılındığında o ürün için internet üzerinden farklı firmalarda fiyat araştırması yapılabilir

internete özel kampanyalar olabiliyor, bazı ürünler mağazaya göre internet sitesinde daha uygun fiyata sunulabiliyor.

Satın alınırken bilinen güvenilir satıcılar mağazalar tercih edilmeli.

 

birarabinbul.com Her Hakki saklidir. birarabinbul 2013-2017 Sitemizdeki bir cok yayin derlemedir. Telif Hakki oldugunu dusundugunuz yayinlar icin iletiime geciniz. Admin iletisim.