Bu aleti nasıl kullanacağız

İnternetten film indirip indirip izleyecek miyiz? yoksa yeni çıkan son derece yüksek sistem gereksinimi olan oyunları oynamak mı istiyoruz? yoksa sadece facebook twitter gibi sosyal ağlarda mı takılıcaz? belirlememiz gerekiyor.

 

Kullanım amacımıza göre alacağımız laptop şekilleniyor. Sadece film izlemek için birşey alıyorsak eğer çok güçlü bir ekran kartına ihtiyacımız yok. Hatta Ultrabooklar da işimizi görebilir. Burada seçim kişinin kendisine ve maalesef bütçesine kalıyor.

 

Film ve sosyal ağlar için dizüstü

Örnek vererek anlatıcam.

Örnek Laptop

Bize yüksek bitrate'li (Bitrate bir videonun/görüntünün saniyedeki veri miktarıdır.) 1080p mkv dosyalarını açmamızı sağlıyacak, sosyal ağlarda gezerken çok sekmeli olarak işimizi yapabileceğiz. 1000TL'ye yakın da fiyatları var bunların  yani film izlemek istiyorsak oyun oynamıyorsak böyle bir bütçe yeterli. Ekranımız 1366*768 piksele sahip bunun full hd yani 1920*1080 piksel olanından istersek fiyatlar maalesef 1600tl dolaylarına çıkıyor.

 

Oyun için dizüstü

Bunu da örnekle anlatalım.

 Örnek Laptop1
Örnek Laptop2
Örnek Laptop3
Örnek Laptop4
Örnek Laptop5

 

Bunlar bize yüksek sistem gereksinimimizi sağlayacak laptoplar. Burada bir parantez açmak istiyorum.

 

Ekran kartı modelleri

Asus N56VZ'deki gt650m ekran kartını ele alalım. Buradaki "6" bize bu ekran kartının serisini ifade eder yani bu kart 6. nesil bir kart. "50" de hangi seviye olduğunu. nVidia'nın artarak giden bir seviye sistemi var. Yani sonu "10" lu bir kart alırsanız bu giriş seviyesi sonu "80"li bir kart alırsanız bu üst seviye bir kart. En sondaki harfin de "M" olması bunun mobil yani taşınabilir cihazlarda kullanılabileceğini gösteriyor. "MX" olan modeller de var onlarda da çekirdek sayısı arttırılarak performans artışına gidilmesi amaçlanıyor. Sonuç gt650m orta seviye bir kart, gt610m giriş seviyesi, gt680m ileri seviye bir kart.

 

(Ekran karti bit nedir)Ekran Kartlarındaki bit değeri

Oyun bilgisayarında özellikle laptoplarda dikkat etmemiz gereken en önemli husus ekran kartı. Onu da yukarıda anlattığım şekilde seçiyoruz.

 

Oyun Dizüstülerinde İşlemci

Bu konuya çok takılmamanızı öneriyorum önce. Oyun oynarken bizi sınırlayacak olan bileşen ekran kartı. İşlemcimiz ne kadar iyi olsa da ekran kartının takıldığı yerde sistem takılıyor. Bir büyüğümüz "Bilgisayar en yavaş parçası kadar hızlıdır." derdi. Çok ta doğru bir söz. Ekran kartının bizi sınırladığı durumlarda işlemcinin i5 veya i7 olması hiçbirşey farkettirmiyor. Hatta benim kanaatimce laptoplarda i7 işlemci çok uç noktalarda kullanım amaçları olmadığında gereksiz. İşlemcinin i7 olması bize hem mebla hem de ekstra ağırlık olarak yansıyor. Ben de i5 işlemcili bir laptop kullanıyorum.

birarabinbul.com Her Hakki saklidir. birarabinbul 2013-2017 Sitemizdeki bir cok yayin derlemedir. Telif Hakki oldugunu dusundugunuz yayinlar icin iletiime geciniz. Admin iletisim.