Buhar kazanlı(jeneratörlü) ütü almadan önce nelere dikkat etmeliyiz?

Ütü yapmak çoğumuz için bir işkencedir. Ben de sizin gibi düşünüyordum, buhar kazanlı ütü teknolojisi ile tanışana kadar. Ütü yapmak gerçek anlamda yarı yarıya kısaldı. Hem daha kolay, hem daha net ütü yapabiliyorsunuz. Peki, buhar kazanlı(jeneratörlü) ütü alırken nelere dikkat etmeliyiz?

buharkazanlı

Buhar kazanlı ütülerin temel özelliği, buhar basınçları ve güçleridir. Bar ve gr/dakika olarak bu özellikler ölçülür. Bar, buharın çıkış basıncıdır. Buhar kazanlı bir ütüden gerçek anlamda verim almak için 3,5 bar ve üzerinde olması tavsiye edilir. Buhar çıkışı, dakikada çıkan buhar miktarının gram olarak ölçümüdür. Bu oran ne kadar yüksekse, buhar çıkışı o kadar yoğundur ve çamaşırlarını ütülemek o kadar kolay olur. 90 gr/dakika üzerinde olan ütüleri değerlendirmekte fayda var.

Su haznesinin büyüklüğü önemlidir. Bir kere doldurup uzun süre ütü yapmanız için bu gereklidir.  1 litrelik bir hazne ile yaklaşık 2 saat boyunca epey miktarda çamaşır ütüleyebilirsiniz.

Çoğu ütüde çalışırken su ekleme özelliği olmadan, su azalmışken hazneyi açmanız buhar basıncının kaybolmasına neden olur. Bu da tekrar beklemek demektir. Bütçenize göre çalışırken su ekleme özelliği olan modelleri değerlendirebilirsiniz.

İlk buharı üretmek için geçen süre de seçminizde etkili olabilir. Bazı ütüler istenen buhar gücüne 2 dakikada ulaşırken bazılarında bu süre hatırı sayılır ölçüde uzar. Zamanla yarışınız varsa önemli olabilir.

Su haznesinin görünür ya da ibreli olması, “ütü seansınız”ın ortasında suyunuzun bitip sürpriz yaşamanızın önüne geçer.

Kirece karşı dayanıklı kazan tiplerini tercih ederseniz, musluk suyu ekleyerek de ütü yapabilirsiniz.

Artık güçlü bir buhara sahip olacağınızdan, çamaşırlara bastırmanıza ve fazladan ağırlığa da ihtiyacınız yok. El ünitesi kısmının hafif olması, ütü yapmanızı kolaylaştıracaktır.

birarabinbul.com Her Hakki saklidir. birarabinbul 2013-2017 Sitemizdeki bir cok yayin derlemedir. Telif Hakki oldugunu dusundugunuz yayinlar icin iletiime geciniz. Admin iletisim.