Engür Kalender kimdir Hakkında hayatı biyografisi nereli yaşı boyu kilosu nededi, resim , fotolar

Dünyanın en güzel şehri İstanbul’da doğdum. İlköğrenimime İstanbul’da başlayıp, 4 yıl Mersin’de devam ettikten sonra; orta ve lise öğrenimim ardından yüksek okula İstanbul’da devam ettim. Aile köklerim sebebi ile kendimi Malatya Arguvan’lı olarak kabul ediyorum...
Daha küçük yaşlardan itibaren müzik ve dans hep en büyük tutkum oldu. İçgüdüsel kıpırtılarımın karşılığı önce dans etmek istedim. Tolgahan’dan aldığım dans eğitimi, benim için show dünyasındaki ilk adımım oldu…
Bir süre sonra müzik yine içgüdüsel olarak beni ele geçirmek istedi ve müzik dünyasına atıldım..Bir çok müzisyen ve solistin mihenk taşı olan Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde 2 yıl Büyük üstad Sayın Hüsnü Üstün Beyefendi’den ‘Türk Müziği ve Repertuar’ eğitimi aldım. Daha sonrasında büyük yaylı tambur üstadı Rahmetli Sayın Özcan Korkut hocalığında Repertuar ve Türk müziği usul eğitimime 3 yıl devam ettim.
Müzik eğitimimde basamakları tek tek çıkarken 8 yıl süreyle Sayın Erdem Siyavuşgil hanımefendi ile şan, solfej ve nota dersleri bununla beraber , Kanun virtüözü Sayın Halil Karaduman ile repertuar bilgimi en üst seviyelere çıkarmak için çaba harcadım.
Sahne sanatlarında önemli bir konu olan konuşma becerimi geliştirmek adına DİALOG Eğitim Merkezinde Sayın Can Gürzap’tan 1 yıl süreyle eğitim gördüm.
Artık kendimi hazır hissediyordum ilk albüm, ilk heyecan hayatım bambaşka bir boyut getirdi.
MERT MÜZİK’ten Halit Nart ile başlayan bu ilk albüm heyecanımda bir çok usta ile bir araya gelme ve çalışma şansım oldu.
Kimdi bu ustalar;
SEDA AKAY, SELİM ÇALDIRAN, GÖNÜL ŞEN, ALİ İHSAN KISAÇ, AYDIN SARMAN, AŞKIN TUNA, NEDİM SAATÇİ, BURÇİN BİRBEN, TAMER ÖZKAN
İlk heyecanımın eseri ilk albümüm ;MECBUR BIRAKTIN.
Bu albümün ilk galasında basının değerli temsilcileri, işadamlarının katıldığı bir yemekle show dünyasının önüne çıktım. Bu gece sonunda bana kalan en büyük onur ve anı ise ; MAKSİM’in son assolisti olmaktı. Klipler MECBUR BIRAKTIN ve ÇAPKIN adlı şarkılara çekildi. Sonrasında Konserler, Extralar ve Sahneleri büyüsü.
Her dönemde eğitimime devam etmek adına yine ustalarla bir araya gelip derslerimi kenara bırakmadım.
Yazılı ve görsel basında haberler, röportajlar, halkla ilişkiler çalışmaları derken ; dönemin önemli kanallarından HBB TV de ilk Canlı yayınımın heyecanı ile Türk Müziği programlarına başladım bunu Radyo programları takip etti.…
Büyük usta şair Sayın AHMET SELÇUK İLKAN’la tanışma hayatımdaki yeni bir sayfa olarak açıldı. Bu dönemde Ahmet Selçuk İlkan ünlü sanatçı imparator İBRAHİM TATLISES’in şirketi İDOBAY’ın genel müdürü görevindeydi ve albüm teklifi geldi…
İkinci Albümün çalışmalarına büyük bir hızla başlanırken, yine ustalar yardıma koşu beni yalnız bırakmadılar.
Kimler yoktu ki 2.Albümün hazırlığında;
Süpervizörlüğü AHMET SELÇUK İLKAN yaptı. Sayın SELAMİ ŞAHİN,AŞKIN TUNA,KEREM ÖKTEN, SUAT SAYIN, AHMET DUYAR, AHMET SELÇUK İLKAN, ADNAN ASLAN, İLKER ;FERİT TEKYAYGİL ve SAYIN İBRAHİM TATLISES’in eserleri bu albümde toplandı. PRODÜKSİYON; TATLISES
2. Albüm ; ARADIĞINI BULAMAZSIN
Bu albüm için çekilen kliplerin yönetmeni; İlker Tekyaygil ARADIĞINI BULAMAZSIN ve TUNA NEHRİ şarkılarıma muhteşem klipler çekti.
Bu albümüm çok heyecan duyduğum ve Sayın İBRAHİM TATLISES’in onurlandıracağı dev bir organizasyonla tanıtıldı. Geceye renk katmak için yaptığım MICHAEL JAKSON ve RICKY MARTIN şarkıları ve dansları ile basına bomba gibi düştüm . Ayrıca repertuara katılan pop şarkılarla da değişik bir sahne performansı oluşurdum. Bir yandan derslere ve repertuar çalışmalarıma devam ederken rekor düzeyde tv programlarına konuk oldum.
Başarı ile devam eden albüm konserleri döneminde Hollanda, Almanya, Fransa ve Norveç de sevenlerimle buluştum… Ülkemin bütün şehirlerinde şarkı ve danslarımla sevenlerimle birlikte eğlendim..
Ve MAXI SİNGLE 5 X 5
Değerli ustalar yine hadi dediler ve harika şarkılar……
AŞKIN TUNA, YALÇIN POLAT,MURAT GÜNEŞ, COŞKUN KIVILCIM, BÜYÜK USTA ORHAN GENCEBAY eserlerini lütfettiler….
PRODÜKSÜYON: TATLISES
TANITIM: SAYIN İBRAHİM TATLISES’in yine onurlandırdığı Tanıtım kokteyli bu kez CEVAHİR AVM..de Asansör kulede by TATLISES’İN sponsorluğunda sırada yeni albüm ve sürprizler ve müzikaller var ….

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Blue Gray
Background Color
Text Color
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Scroll to top